Sıkça Sorulan Sorular

Online 3D yazıcı hizmeti ve platformu hakkında sıkça sorulan sorular ve detaylı cevapları.

Genel

3D Yazıcı Teknolojisi, dijital olarak tasarlanmış 3D model dosyasındaki bir objenin, katmanlarının teker teker oluşturulması sonucunda gerçek bir ürün olarak üretilmesine verilen addır.

Kimileri tarafından 3.Sanayi Devrimi’nin başlangıcı, demokratik bir tasarım düzenine ilk adım, ya da modern ekonomilerin değişiminde öncü olarak görülen bu teknoloji en basit anlatıyımıyla hayallerinizdeki tasarımları gerçeğe dönüştürmek için en kestirme yol diyebiliriz.

Formhane, günden güne daha da popülerlik kazanan 3D yazıcı ve dijital üretim teknolojilerini tasarımcı, üretici ve tüketici arasındaki mevcut bariyerleri kaldıran bir online platform olarak siz kullanıcıların hizmetine sunan bir internet ve teknoloji girişimidir.

Online 3D Yazıcı Hizmeti

3D Modellerinizi Formhane'ye yükleyerek, algoritmalar yardımıyla üretilmesini istediğiniz malzeme için anında otomatik ve şeffaf olarak fiyat alabileceğiniz ve sipariş verebileceğiniz sisteme online yazıcı hizmeti diyebiliriz.

Avantajları Nelerdir?
1) Bu şekilde aldığınız hizmet diğer dosya transfer yöntemlerinin aksine şeffaf, hızlı ve uygun bir fiyatlandırma içerir.
2) Siparişinizin her aşamasından haberdar olursunuz.
3) 3D modelleriniz güvenli altyapı ile korunur.

3D modelleme ve ürün tasarımı konusunda hizmet veriyoruz. Ek olarak Formhane Destek sayfasında sorununuzun çözümüne ilişkin içerik arayabilirsiniz. Eğer hala modelinizle ilgili sorun yaşıyorsanız destek@formhane.com adresinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Fiyatlandırma, siz modelinizi siteye yüklediğiniz anda otomatik olarak modelin hacmi ile seçilen malzemenin birim cm3 fiyatı üzerinden hesaplanmaktadır (Modelin hacmi X malzemenin birim cm3 fiyatı = Ürünün fiyatı). Birim hacim maliyetleri kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda, modelinizin tasarımı nedeniyle (özellikle kapalı dış kabuk modellerde) modelin gerçek hacmi daha az olmasına karşın, model içinde işlenmemiş materyal dışarı çıkamamaktadır, Böyle modellerde, tasarım aşamasında çıktıya yollanmadan önce uygun noktalardan toz çıkış delikleri açılması gerekmektedir. Buna ilişkin detayları malzemeler sayfasında bulabilirsiniz. Eğer modelinizin hacminin hesaplanmasında bir hata olduğunu düşünüyorsanız iletisim@formhane.com adresinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Modelin boyutları seçilen malzemeye bağlı olarak sınırlandırılmaktadır. Lütfen daha fazla bilgi için malzemeler sayfasına bakınız.

STL uzantılı dosyaları Formhane'ye yükleyebilirsiniz. STL dosya formatı 3D modelleme programlarının tamamına yakını tarafından desteklenmektedir, yani bu programlardan modelinizin rahatlıkla STL çıktısını (export) alabilirsiniz.

Değerli metallerden plastiğe kadar geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz. Profesyonel 3D yazıcılarla, yüksek kalitede üretim yapıyoruz. Hizmet verdiğimiz malzemelerin detaylarına malzemeler sayfasından erişebilirsiniz.

Modelinizin kutu ölçeğinin seçili malzemenin üretim ebatlarından büyük olduğu durumlarda ölçeklendir butonu belirmekte ve bu butona tıklandığında model seçili malzemenin üretilebilecek maksimum boyutlarını alacak biçimde yeniden ölçeklendirilmektedir.

Minimum duvar kalınlığı modelinizin üretilebilmesine ilişkin parametrelerden biridir. Seçilen malzeme ve kullanılan teknolojiye bağlı olarak modelin kendi kendini taşıyabileceği minimum kalınlığı temsil eder. Modelin minimum duvar kalınlığı seçilen malzemenin üretilebilecek minimum duvar kalınlığından eğer daha küçük ise üretilecek olan modelin hatalı üretilme ihtimali bulunmaktadır.

Yüklemiş olduğunuz modellere Modellerim linkine tıklayarak erişebilirsiniz.

Eğer sipariş ettiğiniz 3D model tercih ettiğiniz malzeme seçeneğinden üretilemez ise durumu size bildiriyor, siparişinizi iptal ediyor ve paranızı hemen geri yatırıyoruz.

Eğer modelinizin ebatları seçilen malzemenin üretilebileceği ebatlardan daha büyük ise yapabileceğiniz iki şey var:
1) Modelin ölçeğini, üretilebilecek ebatlara kadar düşürmek
2) Modeli parçalara ayırıp, ürettirip, sonrasında birleştirmek.

Bunun için iletisim@formhane.com adresi üzerinden bize danışmanızda fayda var.

modeli öncelikle parçalayıp her parçayı ayrı ayrı ürünleştirebilirsiniz.

Malzemeler ve Son İşlemler

Yüzey kalitesi malzeme özelinde değişkenlik gösteriyor. Ek olarak, modelin yüzey kalitesini belirli işlemler uygulayarak arttırmanız mümkün. Malzeme özelinde bu bilgilere detaylı olarak malzemeler sayfasından ulaşabilirsiniz.

Modelinizin ne kadar detaylı bir şekilde üretileceği tamamiyle seçtiğiniz malzemenin detay seviyesiyle ilişkili. Hizmet verdiğimiz malzemelerin hassasiyetlerine malzemeler sayfasından ulaşabilirsiniz.

Tabii ki! Gelişen teknolojilere, hizmet gücümüze ve sizden gelen öneriler üzerinden yeni malzeme seçenekleri eklemeye çalışıyoruz. Eklenmesini istediğiniz malzemeler varsa lütfen bizimle iletisim@formhane.com adresinden iletişime geçiniz.

Tedarik Süresi ve Kargolama

Formhane olarak Yurtiçi Kargo ile çalışmaktayız. 100 TL ve üzeri siparişlerde ücretsiz kargo hizmeti sağlıyoruz. 100 TL'nin altında kalan siparişler için KDV dahil 4.99 TL Kargo ücreti alıyoruz.

Modelinizin ne kadar sürede üretileceği üretim hattının doluluğu ve seçilen teknolojinin üretim süresiyle alakalı. Her malzemenin genel olarak tedarik süresi aralıklarına malzemeler sayfasından erişebilirsiniz.

Net üretim süreleri için ürünü sepetinize eklemeniz gerekmektedir. Bütün malzeme seçeneklerinde gerçekçi bir üretim planlaması yapıyor ve siparişinizin tahmini kargo süresini bunun üzerinden hesaplıyoruz.

Dükkan ve Satış

Öncelikle kendi dükkanınızı açmanız gerekiyor. Yüklemiş olduğunuz 3D tasarımları kategorize edip, açıklama oluşturup, satmak istediğiniz malzeme seçeneklerini ve satış fiyatlarını belirleyerek satış yapabilirsiniz. Modelinizi ve satmak istediğiniz malzeme seçeneklerini onaylamamız gerekiyor. Bu işlem en fazla 24 saat içinde sonuçlanıyor. Siz sadece tasarlıyorsunuz. Üretimi, kargolamayı, müşteri ilişkilerini biz hallediyoruz.

Kazancınız her ay size paypal hesabınız üzerinden ödeniyor.

Satışa çıkardığınız her bir malzeme seçeneğinde biz bir taban fiyatı yansıtıyoruz. Bunun üzerine ekleyeceğiniz satış komisyonunu siz belirliyorsunuz. Satış fiyatı da bu iki değerin toplamıyla elde ediliyor. Eklediğiniz komisyon miktarından %10 kesinti yapılıyor. Ödeme sistemlerine bağlı komisyon giderleri de bu kesintinin içerisinde yer alıyor. Her ay, biriken gelirleriniz, %10'luk kesinti sonrası girmiş olduğunuz paypal hesabınıza yatırılıyor.

Sipariş, İade, İptal ve Ödeme

Siparişinizin onay aşamasından, üretim ve teslimatına kadar hangi aşamada olduğunu siparişlerim sayfasından takip edebilirsiniz. Siparişiniz alındığında, ürünleriniz üretildiğinde ve kargolandığında sizi email yoluyla bilgilendiriyoruz.

Verdiğimiz hizmet kişiye özel hizmet kapsamında olup, 4077 Sayılı Tüketici Hakları Kanununun, 27866 Sayılı Yönetmeliğin 7. Maddesinin 4(c) Fıkrasına tabidir bu sebeple üretim hatalı ürünler dışında hiçbir şekilde iade kabul etmemekteyiz.

4(c) Tüketicinin istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ve çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

Ürün size ulaştıktan sonraki 14 gün içinde ürünü ücretsiz iade edebilirsiniz. Hiçbir soru sorulmadan iade gerçekleşecektir.